Ekonomi

Borsa günü düşüşle kapattı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 64,44 puan gerilerken, toplam işlem hacmi 90 milyar lira olarak gerçekleşti.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günü yüzde 1,30 değer kaybederek 4.886,91 puandan tamamladı.

Bankacılık endeksi yüzde 3,21, holding endeksi yüzde 1,82 kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 5,78 ile madencilik olurken, en çok kazandıran ise yüzde 3,70 ile spor oldu.

Analistler, küresel borsalarda artan belirsizlikler, resesyon ve enflasyon ikilemi ile risk algısının güçlenmeye devam ettiğini belirterek, ABD’de borç limiti krizine ilişkin olumlu haber akışının sınırlı da olsa risk algısını aşındırdığını bildirdi.

Takviye konumunda 4.850 puan

Avrupa Merkez Lideri (ECB) Lideri Christine Lagarde’nin açıklamaları, AMB toplantı tutanakları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantı tutanaklarının yarın piyasaların merkezinde olacağını belirten analistler, imalat sanayi Satınalma Yurt içinde Yöneticiler Endeksi (PMI), yurt dışında ise Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) veri gündeminde. Dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi PMI, ABD’de ADP özel sektör istihdam ve inşaat harcamaları, Euro Bölgesi’nde enflasyon ön plana çıkacak.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu akşam açıklanacak Bej Kitap Raporu’ndan gelen mesajların da takip edileceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinde 5.000 ve 5.200 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu ve 4.850 puan ana konumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu