Haber

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, uçak kazası nedeniyle Pasifik ziyaretini iptal etti

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un uçağındaki arıza nedeniyle Avustralya, Yeni Zelanda ve Fiji Cumhuriyeti’ne yapacağı ziyareti iptal ettiği bildirildi.

Baerbock, eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’ten yaptığı açıklamada, her şeyin denendiğini belirterek, “Hint-Pasifik yolculuğuma arızalı bir uçak olmadan devam etmem maalesef lojistik olarak imkansız. Bu can sıkıcı olmaktan öte bir şey.” sözünü kullandı.

Hint-Pasifik bölgesinin sadece dostları ve ortakları olmadığını, bu bölgenin 21. yüzyılın dünya düzenini değerli bir şekilde şekillendireceğini vurgulayan Baerbock, diyalog kurmanın değerli olduğunu kaydetti.

Abu Dabi’den tarifeli uçuşla Berlin’e dönecek

Spiegel dergisinin haberine göre ziyaretin iptal edilmesinin ardından Baerbock, Abu Dabi’den tarifeli uçakla Berlin’e dönecek.

Pazar akşamı Almanya’dan Avustralya’ya gitmek üzere yola çıkan Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock’u taşıyan “Airbus 340-300” tipi uçak, yakıt ikmali yapmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’ye indi.

Yakıt ikmali sonrası havalanan uçakta mekanik arıza tespit edildi. Uçak, yaklaşık 2 saat tur attıktan ve 80 ton yakıt boşalttıktan sonra Abu Dabi’ye zorunlu iniş yaptı.

Uçağın gece aynı arıza nedeniyle ikinci kez Abu Dabi’ye dönmesi üzerine Baerbock’un Pasifik bölgesine yaptığı ziyaretin bu sabah iptaline karar verildi.

Dışişleri Bakanı Baerbock’un bu hafta Avustralya, Yeni Zelanda ve Fiji Cumhuriyeti’ni ziyaret etmesi planlandı.

habersuhut.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu