Ekonomi

Tatlı Sektöründe Antep Fıstığı Kontrolü Sıklaştırılmalı

Tatlı dalını doğrudan etkileyen antep fıstığı, günümüzde bir yatırım aracı haline gelirken, sektör temsilcileri denetimin sıkılaştırılması gerektiğini açıkladı.

Diyarbakır’da 38 yılı aşkın süredir tatlı sektöründe adından söz ettiren ve birçok farklı lezzeti Türkiye’ye getiren Hacıbaba Pastaneleri’nin Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Elaldı, tatlı reyonunda yer fıstığı kontrolünü sıkılaştırmaya davet etti. . Şubede sıkı kontroller yapılmadığı takdirde önümüzdeki aylarda büyükşehirlerde tatlı fiyatlarının artacağına işaret eden Elaldı, “Tatlı deyince aklımıza Diyarbakır’ın tescilli bir ürünü olan kadayıflarımız geliyor. Hacıbaba Pastaneleri’nin tescilli soğuk baklavaları da var: “Bence en ucuz, en kaliteli ürünler Diyarbakır’da. Son dönemlerde antep fıstığında önlenemez bir yükseliş var. Artık kendimize de bakacağız. Sorumluluk aldıkça kendimizi gerçekleştireceğiz. Bize göre olmazsa işçi çıkarmayı bile düşünebiliriz” dedi.

“Kontroller geri gelmeli”

Denetimleri artırmak isteyen Elaldı, “Denetim şu anda çok yavaş. Denetimler geride kalsın ve sıkı denetim yapılsın diyoruz. Bugün taban fiyatı bile düşük buluyoruz. Ancak bazı sıkıntılarımız var. Asgari fiyatı ödeyebilmekle ilgili.Hala elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.Bugün aldığımız fıstık, şeker ve eserler ucuz olsa daha çok eser satarız” dedi.

“Fırsatçıları boykot edeceğiz”

Fıstık fırsatçılarının önüne geçmek için ‘boykot’ çağrısı yapan Elaldı, şunları söyledi:

“Her zaman söylediğimiz gibi her şeyi devletten beklemeyeceğiz. Her şeyin sorumluluğunu almaya çalışıyoruz. Bizim sektörümüzde fıstık işi yapanlara para kazandırmayın diyorum. toplu alsınlar az alsınlar fırsatçıları böyle cezalandıralım.fırsatçıları boykot edeceğiz.fırsatçılardan eser almamaya çalışacağız ve bu yıl paramızı fıstık gibi işlere bağlamamaya çalışacağız.” – DİYARBAKIR

haber-eynesil.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu