Ekonomi

Ocak Ayında En Çok Köprü Geçişleri Arttı, En Çok Gömlek Fiyatları İstanbul’da Düştü

İTO verilerine göre İstanbul’da ocak ayında en çok artan köprü geçiş ücreti fiyatı oldu. En ucuz ürün ise fiyatı yüzde 13,92 oranında düşen gömlek oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), piyasalarda şeffaflığın sağlanması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla geçtiğimiz Ocak ayında İstanbul’da perakende fiyatı en yüksek ve en düşük olan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarıyla birlikte açıkladı. İTO’nun İstanbul Ücretli Geçim Endeksi’nde yer alan 242 ürünün 158’inin perakende fiyatı artarken, 30 ürünün fiyatı düştü, 54 ürünün fiyatı ise değişmedi.

İstanbul’da köprü geçiş ücretleri ocak ayında yüzde 76,74 arttı

Ocak ayında ulaştırma harcamaları kümesinde yer alan köprü geçiş ücretleri yüzde 76,74 ile en fazla fiyat artışı gösteren kalem oldu.

Fiyatları artan diğer eserlerden bazıları ise; Sağlık giderleri grubundan yüzde 56,39 ile diş tedavi ücreti, yüzde 49,11 ile kapıcı fiyatı, yüzde 45,12 ile şehirlerarası otobüs bileti fiyatı, yüzde 38,14 ile röntgen fiyatı, yüzde 37,60 ile laboratuvar tahlil fiyatları yer aldı. Sebze-meyve alt grubunda gıda harcamalarının yüzde 34,16’sını yeşil soğan, yüzde 33,47’sini ise marul salatası oluşturdu.

Erkek gömlek fiyatı Ocak ayında yüzde 13,92 azaldı

Giyim harcamalarının erkek giyim alt grubunda yer alan gömlek fiyatı Ocak ayında yüzde 13,92 oranında azalarak fiyatı en çok düşen ürün oldu.

Fiyatları düşen diğer işler ise; Giyim harcamaları içerisinde erkek giyim alt kümesinde yüzde 9,04 ile takım elbise, yüzde 8,17 ile ceket, gıda harcamaları kümesinde yüzde 7,46 ile portakal, erkek giyim alt kümesinde yüzde 6,10 ile kaban ve yüzde 4 ile kültür, eğitim ve eğlence harcamaları kümesi yer alıyor. . Bu, otel odasında konaklamanın fiyatı 0,67’ydi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu